Změna testů ve školách? Vedení města se snaží o změnu

14.04.2021

Jihlava, 14.4.2021

Město jako zřizovatel základních a mateřských škol má jen velmi omezené možnosti zasahovat do metodiky ministerstva a vládních nařízení. Nyní se ale snaží co nejrychleji změnit způsob testování alespoň prostřednictvím tlaku na vládu a ministerstvo zdravotnictví. "Chceme prosadit a už o tom jednáme se SMOČR, aby centrální orgány umožnily testovat žáky PCR testy ze slin a proplácet je prostřednictvím pojišťoven," shodla se primátorka Karolína Koubová s radním pro oblast školství Danielem Škarkou.

Testy, které nebudou pro děti tak stresující a pro stát tak finančně náročné.

"Chtěli jsme nakoupit sami PCR testy, ale město Jihlava si bohužel nemůže dovolit z vlastního rozpočtu uvolnit 600 až 800 tisíc korun týdně na testy pro žáky MŠ a ZŠ," vysvětlila primátorka. 

Pojišťovny nepochopitelně proplácejí dvakrát týdně nepříliš průkazné antigenní testy, místo aby jednou týdně vynaložily podobné peníze na kvalitní PCR testy, které jsou průkazné a spolehlivé a hlavně, které nestresují děti nepříjemným výtěrem z nosu, dodala primátorka města Jihlavy.

"Dávám ruku do ohně za ředitele a ředitelky našich škol, za učitele, kteří se i v této nervózní době snaží dětem usnadnit návrat do škol. Postupují podle nařízení vlády a směrnic Ministerstva školství a tělovýchovy, nemají možnost řešit situaci jinak než podle striktních pravidel, ale zároveň se snaží to dělat pro děti co nejkomfortnější," doplnila Karolína Koubová.


Napsal/a: Michaela Kandráčová iJihlavsko.cz 

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy).