Zemřel historik Zdeněk Jaroš ve věku nedožitých 80 let

29.12.2020

Jihlava 29.12.2020

Na druhý svátek vánoční zemřel Jihlavský historik Zdeněk Jaroš. 

Po dobu dvaceti let byl členem zastupitelstva, z toho osm let radní města. Vydal řadu publikací s tématikou Jihlavy. Obdržel Cenu Rady města Jihlavy i Cenu města Jihlavy.

Zdeněk Jaroš byl historik Muzea Vysočiny v Jihlavě, absolvent Pedagogické a Filozofické fakulty UJEP (dnešní MU v Brně). Předlistopadový režim mu původně znemožňoval VŠ studium, pracoval v dolech a slévárnách. Studium nastoupil dálkově až v roce 1968. Od konce sedmdesátých let minulého století pracoval v jihlavském muzeu.

Úspěšně kandidoval do Zastupitelstva města Jihlavy v roce 1994 a působil zde až do roku 2014. 

Při příležitosti 60. narozenin získal cenu Rady města Jihlavy v roce 2001, za významnou práci historika v Muzeu Vysočiny a za popularizaci historie města Jihlavy. A v roce 2011 za celoživotní dílo a práci v oblasti historického bádání o městě Jihlava a jeho zpřístupňování v odborných kruzích i pro širokou veřejnost, získal cenu města Jihlavy.

O jeho práci se zajímali také studenti v rámci bádání v projektu Příběhy našich sousedů.  

Poslední rozloučení se Zdeňkem Jarošem proběhne 4. 1. 2021 ve 12.00 hod. v kapli na Ústředním hřbitově. Vzhledem k současné situaci se může rozloučení uvnitř zúčastnit pouze 15 osob, ale pokud by se s ním chtěl někdo z jeho známých, přátel a kamarádů rozloučit, je to možné před kaplí, kam bude obřad pomocí reproduktoru přenášen. 


Napsal/a:  Michaela Kandráčová iJihlavsko.cz

(Zdroj: oficiální stránky města Jihlavy).