Stavba Horácké multifunkční arény za 1,5 miliard je nereálná

28.03.2021

Jihlava 28.3.2021

Tým pracující na přípravách @Horácké multifunkční arény v Jihlavě hledá možné úspory tak, aby Jihlava platila z vlastního rozpočtu maximálně možných 600 milionů korun.

Manažer výstavby arény a jihlavský radní David Beke v rozhovoru podrobně vysvětluje způsob financování výstavby HMA.

Jihlava může do arény investovat maximální částku až 650 milionů korun a to je hranice, na kterou se dostává na hranici dluhové brzdy, přes kterou by neměla jít. Tak aby to zadlužení bylo ještě bezpečné.

Rozpočet na stavbu nové Horácké multifunkční arény by vyšla na 1,59 miliardy korun. ,, Jak jsem řekl, teď máme dokumentaci pro stavební povolení, to je vlastně první konkrétní projekt, podle kterého se udělat výkaz výměr s vysokou mírou pravděpodobnosti stanovit rozpočet toho, co je naprojektovaného." sdělil jihlavský radní. 

,, To znamená, že teď teprve projektoví rozpočtáři byli schopni spočítat kubíky betonu, metry fasády, kubíky vytěžené hlíny a podobně. Udělali tabulky, do nich dali směrné cenové ukazatele, a k tomu ještě přidali takzvané agregované položky odhadovaných částí, jako jsou technologie a další. Dohromady nám z toho vyšla cena, která úplně v té all inclusive variantě vyšla na 1,59 miliard korun " dodal David Beke.

Zbytek zaplatí, když to z městských zdrojů není reálné, a to v té části kofinancování, což jsou krajští zastupitelé a kraj jako takový. Během pár týdnů se očekává, že se dozvíme nějakou zpětnou vazbu. Vzhledem k časové tísni se tým rozhodl zvolit dvě základní cesty. ,, Jedna je cesta po projektantské linii a aktuálního zpracovatelského týmu, který dostal za úkol připravit možné scénáře, různých úsporných opatření, která budou směřovat řekněme až o 25% dolů. Druhá linie je ta, že jsme oslovili specializovanou firmu, která nám pomůže s předběžnými tržními konzultacemi, což je kontakt s potencionálními dodavateli na trhu a tam se budeme snažit jednak tu akci zpropagovat, jednak získat od nich informace zpětně, a jednak se jich budeme ptát, co oni si myslí, kde by bylo možné v rámci investice uspořit." Oznámil jihlavský radní David Beke.

Nejdůležitější je co nejrychleji získat stavební povolení.


Napsal/a:  Michaela Kandráčová iJihlavsko.cz

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: oficiální stránky města Jihlavy).