Poplatek za zahrádky podle manuálu se sníží, ostatní zaplatí víc

29.09.2021

Jihlava, 29.9.2018

Zastupitelé schválili na zasedání navýšení místního poplatku za užívání veřejného prostranství. Zároveň ale schválili slevu 90 % z tohoto poplatku pro ty, kteří se budou držet Manuálu dobrých restauračních zahrádek.

Jaký je současný poplatek?

Současný místní poplatek za užívání veřejného prostranství, který se většinou týká restauračních zahrádek, činí 2 Kč/m2 na Masarykově náměstí a 1 Kč/m2 jinde ve městě. Zastupitelé na včerejším zasedání schválili zdražení poplatku, a to na 10 Kč/m2 po celém městě, společně se změnou však byla schválena i 90 % sleva z toho poplatku pro majitele, kteří se vzhledem a umístěním zahrádky drží Manuálu dobrých restauračních zahrádek v Jihlavě.

"Soulad restaurační zahrádky s Manuálem bude posuzovat Útvar městského architekta, který Manuál ve spolupráci s odborem dopravy a památkáři vytvořil. Manuál sladil požadavky zainteresovaných stran a byl konzultován také s jihlavskými provozovateli zahrádek. Podobu zahrádky je vhodné projednat na Útvaru městského architekta před jejím pořízením. Pro umístění zahrádky v Městské památkové rezervaci bude i nadále potřeba závazné stanovisko památkářů, jejichž požadavky jsou samozřejmě zahrnuty v Manuálu," uvedl Aleš Stuchlík, vedoucí ÚMA.

Co obsahuje manuál?

Manuál obsahuje popis dobrého řešení restauračních zahrádek a jejich ideální umístění i ohrazení. Dále doporučený vzhled mobiliáře, stínících prvků a reklam. Vhodné je používat například židle, a stoly z tradičních materiálů, jako je dřevo, textil či kov. Naopak je nežádoucí používat laciný mobiliář z plastu. Co se týče umístění, tak zahrádku lze zřídit i na frekventovaných místech, je však nutné zachovat dostatečnou průchodnost.

Průměrný příjem z poplatku za užívání veřejného prostranství je za roky 2019 a 2020 145 tis. Kč ročně. Se zvýšeným poplatkem by se příjem více než ztrojnásobil, pokud se však poplatníci budou držet Manuálu, příjem se sníží o třetinu na 100 tis. Kč ročně.

Manuál dobrých restauračních zahrádek pro město Jihlava vznikl v návaznosti na Kartotéku vizuálního smogu, která definuje vzhledové problémy ve městě a navrhuje postupy pro jeho vyčištění. Více o Kartotéce naleznete v tiskové zprávě zde. Vznikem Manuálu se Jihlava řadí k dalším městům usilujícím o kultivaci veřejného prostoru, podobě restauračních zahrádek se věnuje například Brno, Opava a Český Těšín.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy.)

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz