Nové stromy se v Jihlavě budou sázet až do zámrazu

15.12.2020

Jihlava 15.12.2020

Až do zámrazu půdy se budou letos na podzim po Jihlavě sázet nové stromy. Půjde převážně o alejové listnáče, ovocné stromy a tako o víc než patnáct set nových keřů. 

Sázení stromů může být realizováno do zamrznutí půdy, protože se listnaté stromy ve specializovaných školkách dobývají až po opadu listů, tedy v době, kdy jsou už ve vegetačním klidu. Výsadba stromů začala v polovině listopadu, kdy byly dovezeny první stromy. Keře jsou vysazovány od října, protože se pěstují v květináčích a mohou být sázeny i v době vegetace.

"Vláhově byl prozatím letošní rok srážkově mírně nadprůměrný, takže nyní je půda dostatečně zásobená vodou, což stromům prospívá," uvedla Martina Brandová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu. 

Nedostatek vhodných ploch s přirozeným zasakováním a nepravidelné rozložení srážek je stále problém, voda by se zadržela, a s tím spojený rychlý odtok srážkové vody ze zpevněných ploch do vodotečí.

V Jihlavě se vysází celkem 118 ks alejových stromů s balem během podzimu. "Půjde převážně o listnaté stromy určené orgánem ochrany přírody jako náhradní výsadba za pokácené stromy. Dále pak 24 ks ovocných stromů, 58 ks prostokořenných sazenic, převážně jehličnanů, a také 1525 ks keřů," uvedl náměstek jihlavské primátorky pro oblast životního prostředí Vít Zeman. Budou vysázeny i trvalkové záhony s cibulovinami.

Kde všude budou stromy a keře dělat krásu? Výsadby jsou umisťovány po celém městě. Jeden strom (viz foto) minulý týden vysadili také v parku za budovou jihlavské radnice v ulici Hluboká. Nejvíce keřů vysázeli na Ústředním hřbitově, na parkovišti P+R v ul. Žižkova a také na dopravním hřišti. Mezi místa s největší koncentrací vysázených stromů patří např. cyklostezka R08 na Bedřichově, kde přibylo 23 ovocných stromů (8 ks staré odrůdy hrušní, 8 ks jabloní a 7 ks třešní) nebo lesopark Helenín, kde je 14 nových stromů (mezi nimi rarity např. jinan dvoulaločný nebo kaštanovník setý). U parkoviště P+R je 6 třešní ptačích.


Napsal/a:  Michaela Kandráčová iJihlavsko.cz

(Zdroj: oficiální stránky města Jihlavy).