Tuto sobotu se Morový sloup v Jihlavě zbarví do růžova

13.05.2021

Jihlava, 13.5.2021

Již už tuto sobotu 15. května Morový sloup na náměstí v Jihlavě se zbarví do růžova.

Světový den boje proti mozkové mrtvici letos připadne na sobotu 15. května. Jihlava stejně jako celá řada dalších měst se připojila k iniciativě upozorňující na problematiku cévní mozkové příhody, která je druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku.


Mariánský (morový) sloup na Masarykově náměstí bude proto v sobotu 15. 5. od 15 hodin růžově osvícen. Růžová je barvou projektu Čas je mozek, jehož posláním je informovat širokou veřejnost o příznacích mozkové mrtvice a možnostech včasné pomoci.

"Ani v době, kdy bojujeme s celosvětovou pandemií nemoci covidu-19, nesmíme zapomínat na další závažná onemocnění. Mozková mrtvice zasáhne každoročně téměř 30 000 pacientů a má na svědomí více než 2 000 lidských životů," říká předsedkyně správní rady Nadačního fondu Čas je mozek, Štěpánka Loužecká. "Rozhodli jsme se projekt podpořit, protože chceme přispět k lepší informovanosti lidí, a tím ke včasné pomoci mrtvicí postiženým lidem," uvedla primátorka Jihlavy Karolína Koubová. 

V případě řešení mozkové mrtvice je klíčovým faktorem čas, a proto je jedním z cílů kampaně zaštítěné Cerebrovaskulární sekcí České neurologické společnosti ČLS JEP a Českou společností intervenční radiologie ČLS JEP zvýšit počet pacientů, kteří zavčas rozpoznají její symptomy a co nejdříve zahájí léčbu. Víc, než u kterékoliv jiné nemoci platí, že čím dřív léčba započne, tím vyšší je šance na úplné zotavení pacienta.

"Postihne-li pacienta mozková příhoda, máme k započetí léčby zpravidla 4-6 hodin, abychom dokázali zvrátit její následky. Je tedy nutné šířit osvětu, upozorňovat na možnosti prevence mrtvice a nutnost rozpoznat její příznaky co nejdříve," vysvětluje primář Neurologického oddělení nemocnice v Jihlavě, MUDr. Ondřej Škoda, Ph.D.

Jihlava nebude jediná, která se do akce zapojí. Kde všude se ještě růžová rozsvítí? 

  • Tančící dům v Praze, Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Ústí nad Labem, Olomoucká radnice a galerie, radnice ve Zlíně nebo balkon Mahenova divadla v Brně. 
Foto Google
Foto Google

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy.)

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz