Minimálně měsíc ještě potrvá úklid po nedávné bouři v Jihlavě

23.07.2021

Jihlava, 23.7.2021

Minimálně měsíc ještě potrvá úklid po nedávné bouři v Jihlavě. Bezprostřední úklid po bouři zajistili dobrovolní i profesionální hasiči. 

Následný úklid na sídlištích zajišťují prostřednictvím Správy městských lesů pracovníci odboru životního prostředí. 

Na konci června se Jihlavou prohnala větrná smršť doprovázena silnou bouřkou a deštěm. Meteorologové vyhodnotili sílu větru jako nejhorší za posledních 15 let. Vyvrácené stromy a popadané větve ničily nejčastěji auta na parkovištích. Úklid zabere ještě minimálně měsíc a celková částka se může vyšplhat a do stovek tisíc korun.

"Hned druhý den po bouřce jsme začali systematicky mapovat celou Jihlavu, abychom si udělali představu o rozsahu škod a určili si priority. Mnoho podnětů nám přicházelo od strážníků městské policie i od občanů prostřednictvím aplikace Hlášení závad nebo telefonicky. Podněty občané oznamovali i přímo na Správu městských lesů. Všem občanům, strážníkům i kolegům ze Správy městských lesů, kteří se takto podíleli na mapování škod a závad patří veliký dík, nám jako správci veřejné zeleně tato pomoc velice usnadňovala práci. Přesto i téměř tři týdny po bouři stále vyvstávají najevo nové události, které je třeba řešit," uvedla Martina Gregorová z odboru životního prostředí jihlavského magistrátu. 

Nejvíce zasažená oblast?

Nejvíce zasaženou oblastí byla podle dobrovolných hasičů ulice U Boroviny, kde bylo několik vyvrácených stromů, polámané sloupy veřejného osvětlení a strhané dráty elektrického vedení.

Hasiči na celé Vysočině během této noci vyjeli přibližně 300 krát. 

"Situace byla vážná i v samotném krajském městě. Ve středu před šestou hodinou byly povolány dvě jednotky hasičů do ulice Na Kopci. Na parkovišti v ulici bylo poškozeno přibližně 20 vozidel od popadaných stromů a větví," uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Úklid škod zabere minimálně ještě měsíc. "Dle možností město od popadaných stromů, větví a rozlámaných keřů postupně čistí pracovníci Správy městských lesů. Jednotlivé práce objednává dle stupně naléhavosti odbor životního prostředí jihlavského magistrátu," doplnila Martina Gregorová. Na úklidu se podílel také odbor dopravy, a to prostřednictvím Služeb města Jihlavy, jejíž pracovníci pomocí čistících strojů řešili drobné úlety na komunikacích.

Hasiči museli kromě vyvrácených stromů a dalších technických událostí spojených se silným větrem, řešit také jedno vyvrácené okno: "Jednotka vyjela 29. června ve 22 hodin na ulici U Pivovaru, kde došlo v bytě v osmém patře k vyvrácení křídla okna vlivem poryvu větru, a invalidní osoba v bytě nemohla okno udržet. Členové jednotky provedli zavření a zajištění okna, poučili uživatele bytu a následně odjeli k další události," uvedl velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Jihlava - Bedřichov Marek Zemín, který také blíže popsal spolupráci hasičů s městem při podobných událostech: "Město nás vybavuje technickými prostředky a technikou na likvidaci podobných událostí. Při dlouhotrvajících zásazích nám zajišťuje přes oddělení krizového řízení ochranné nápoje a stravu."

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy.)

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz