Před extrémně silnými bouřkami varují meteorologové

08.07.2021

Jihlava, 8.7.2021

Nad Jihlavskem to už bouří. Se silnými bouřkami přijde také přívalový déšť a nárazový vítr. 

Mohou padat větve nebo se vyvracet stromy, voda může zatopit sklepy či podemlít komunikace. Meteorologové doporučují nevyjíždět a případě nutnosti přizpůsobit jízdu počasí.

Meteorologové varují před extrémně silnými bouřkami dnes od 15 hodin do půlnoci nebo časného rána. Bouřky pravděpodobně doprovodí přívalové srážky kolem 60 mm, kroupy a nárazy větru kolem 100 km/h.

Očekává se intenzivní odtok vody ze svahů, rychlé rozvodnění malých toků a suchých koryt, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo i jejich zanesení unášeným materiálem apod. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě.

Zvýšená bezpečnost a doporučení.

Silné bouřky minulý týden vyvrátili na několika místech v Jihlavě i jejím okolí stromy a poničily auta. 

Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Doporučuje se nevyjíždět, v případě nutnosti jízdy snížit rychlost a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy, ČHMÚ.)

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz