Lampionový průvod měl letos centrem Jihlavy projít už podesáté

10.11.2020

Jihlava 10.11.2020

Poprvé vyšel Sametový průvod s lampiony v roce 2009. V následujících letech se akce nekonala z důvodu velké koncentrace podobných aktivit v rámci předvolebního období a průvod nahradilo v podzimních měsících vypouštění thajských lampionů. Na první ročník se úspěšně podařilo opět navázat v roce 2012, od té doby jihlavská tradice pokračuje.

Před samotným průvodem si návštěvníci vždy proslovem moderátorky krátce připomněli výročí sametové revoluce, která vedla k pádu komunistického režimu a nástupu demokracie. Své umění několik let po sobě představilo Společenstvo meče a ohně Novus Origo, v rámci své ohňové či laserové show. Nechyběla ani píseň Modlitba pro Martu, která se stala symbolem odporu českého národa proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do komunistického Československa. Tu mohli návštěvníci v průběhu let slyšet reprodukovaně na led obrazovkách, ale také živě v podání jihlavských zpěvaček.

Trasa průvodu pravidelně vedla z náměstí ke kostelu sv. Jakuba, po hradebním parkánu kolem historického centra až na Minoritské náměstí. Procházka s lampiony byla dlouhá necelé dva kilometry, zvládly ji děti i maminky s kočárky. Na konci průvodu bylo vždy připraveno něco na zahřátí, na bezpečnost laskavě dohlížela Městská policie Jihlava.

V posledních letech byl Sametový průvod pořádán ve spolupráci statutárního města Jihlava a Kraje Vysočina. Akce navíc získala i charitativní rozměr. Výtěžek z prodeje lampionů byl věnován například jihlavské nemocnici nebo dětskému centru. V roce 2019 byla součástí Sametového průvodu v rámci oslav třiceti let svobody další kulturní vystoupení, kordon v ulicích města Jihlavy a pomyslná zeď svobody.

V rámci všech stávajících opatření a bezpečnosti bude letošní ročník Sametového průvodu s lampiony zrušen, k lítosti pořádajících subjektů (Anna Rásochová, agentura Vysočina Events, Město Jihlava) i pravidelných návštěvníků.


Napsal/a:  redakce iJihlavsko.cz