Výrazně se na Vysočině snížil počet tragických nehod

04.06.2021

Jihlava, kraj Vysočina, 4.6.2021

V průběhu prvních pěti měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 1 743 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně zvýšil, a to o 62, což představuje nárůst o čtyři procenta.

Za pozitivní jev dopravní policisté považují skutečnost, že se v našem kraji v letošním roce výrazně snížil počet dopravních nehod s tragickými následky.

Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 107 963 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 je o dvanáct procent vyšší.

Ve 49 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje a ve dvou případech, že byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně snížil, a to o osmnáct procent. Policisté v letošním roce ale dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu.

Příčiny dopravních nehod?

Příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí - tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod - konkrétně byly příčinou 897 dopravních nehod. Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek. Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.

Za první čtyři měsíce letošního roku policisté vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 25 motocyklistů, ve čtrnácti případech motocyklisté nehodu zavinili. Dva motocyklisté se při nehodě těžce zranili, dvacet motocyklistů utrpělo lehké zranění a pouze tři vyvázli z nehody bez zranění. 

Kontrolovat budou především dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zda řidiči dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a zdali nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Policejní kontroly budou zaměřeny také na chování motocyklistů a cyklistů v silničním provozu, kteří patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu a s příchodem teplého počasí lze předpokládat, že se budou ve větší míře objevovat v silničním provozu. 

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: Krajské ředitelství policie kraje Vysočina.)

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz