Protihluková stěna bude obyvatelům jihlavského Pávova tlumit hluk z frekventované silnice

11.06.2021

Jihlava, 11.6.2021

Nová stěna na Pávově by měla ještě letos chránit obyvatele před hlukem.

Stěna u dálničního přivaděče, tedy u komunikace I/38, bude dlouhá 1054 metrů a vysoká místy až sedm metrů. "Její nejnižší část bude dosahovat 4,5 metru a nejvyšší 6,9 metrů," upřesnil Petr Ryška, náměstek jihlavské primátorky odpovědný za investice a rozvoj města.

Novou stěnu připravilo Ředitelství silnic a dálnic ČR ve spolupráci s odborem rozvoje města jihlavského magistrátu z betonových panelů osazených do železobetonových, případně ocelových sloupků. 

Jak dlouhou má stěna životnost?

Její životnost je výrobcem udávaná nejméně na 30 let.

Současná protihluková stěna u hlavního tahu mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem už nesplňuje potřebné limity a je dlouhá pouze 100 metrů.

V roce 2019 proběhlo měření hluku z dopravy. A to konkrétně u rodinných domů situovaných v blízkosti stávající protihlukové stěny. Měření prokázalo překročení stanovených limitů jak v denní, tak i noční době.

"Součástí stavby je i obnovený sjezd na jihlavský Pávov, který výrazně usnadní tisícům lidí cestu z práce a do práce," doplnil náměstek Petr Ryška s tím, že se budou stavět i nové připojovací a odbočovací pruhy na dálniční přivaděč.

Kdo je hlavním investorem?

Ředitelství silnic a dálnic ČR, náklady na celou stavbu činí téměř 52 milionů bez DPH. Z toho 14,5 milionů bez DPH hradí statutární město Jihlava.  

S pracemi na její výstavbě se začne 14. června 2021 a potrvají přibližně 6 měsíců.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy.)

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz