Problémy s Českou poštou. Město Jihlava požaduje důkladné vysvětlení uvažovaných kroků České pošty

18.06.2021

Jihlava, 18.6.2021

Manažeři České pošty oznámili primátorce Jihlavy svůj záměr slučovat a uzavírat některé svoje pobočky. 

Vedení města je pro zachování nekomerčních poštovních služeb pro veřejnost v dostupné vzdálenosti a hlavně volá po výrazném zlepšení a zrychlení poštovních služeb. 

Vyjádření radních města Jihlavy:

Pro většinu radních města jsou záměry České pošty se slučováním a uzavíráním poboček novinkou, se kterou se špatně smiřují. "Je pro mne nepřijatelné, aby se uzavíraly služby v lokalitách, které jsou centrem pro až desítky tisíc lidí," uvedl náměstek primátorky Vít Zeman. Tato centra jako Erbenova nebo Březinky musí podle Zemana naopak nabídnout daleko více služeb pro své obyvatele. "Je nemyslitelné, abychom jako vedení města prosazovali zahušťování města a na druhé straně nám stát a jeho státní podnik překládal důležité veřejné služby daleko za město," doplnil náměstek Zeman. 

Radní David Beke dodává: 

"Informace je pro mne zcela nová a velmi překvapivá. Očekával bych, že takto důležité zásahy do dostupnosti služeb státního podniku pro občany Jihlavy budou kvalitně a s mnohem větším předstihem komunikovány se zástupci samosprávy," myslí si radní David Beke a dodává: "z doposud zveřejněných materiálů tomu rozumím tak, že je zde snaha o vymístění veřejné služby z veřejného prostoru města do soukromého prostoru za městem, což je zcela v rozporu s aktuální strategií poskytovatelů komerčních služeb, kteří chtějí naopak dostat své služby až do domu."

Primátorka Jihlavy Karolína Koubová, která jako první jednala s manažery České pošty, dnes uvedla:" Jsme dlouhodobě nespokojeni s kvalitou služeb České pošty a nechceme podporovat nekvalitní službu. Budeme apelovat na podnik, aby nekomerční veřejné poštovní služby pro veřejnost zachoval a pokud možno rozšiřoval v dostupných vzdálenostech, ale nechceme teď vstupovat do mediální války lidí s poštou." 

Za obyvatele města Jihlavy se postavil i další radní Libor Kuchyňa. "Nenecháme z obyvatel Jihlavy dělat pokusné králíky restrukturalizace České pošty," uvedl Kuchyňa.

Radní požádali už i předsedu senátu Miloše Vystrčila o zprostředkování setkání s generálním ředitelem České pošty. "Chceme se za obyvatele Jihlavy postavit. Jeví se nám to jako nepromyšlený krok, který povede k dalšímu vylidňování města a stávajících veřejných prostor i k nežádoucí podpoře automobilové dopravy. Požádal jsem už předsedu senátu Miloše Vystrčila a mám příslib, že bude zprostředkováno setkání s generálním ředitelem České pošty a vyjasnění si cílů a strategií státního podniku, které se na první pohled jeví, že jdou proti zájmům veřejnosti a občanů Jihlavy," doplnil radní Jihlavy David Beke.

Co plánuje Česká pošta?

Sloučit a uzavřít některé pobočky v Jihlavě na konci října a o záměru nahradit je od 1. 11. 2021 provozovnou v novém nákupním centru Aventin a pobočkou Pošta Partner. Zatím jde o neoficiální informace, ve kterých bohužel chybí reakce státního podniku.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy.)

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz