Nová buňka bude sloužit lidem bez domova v Jihlavě

12.12.2020

Jihlava 12.12.2020

Od pondělí 14.12.2020 začne lidem bez domova sloužit nová buňka. Co všechno bude obsahovat, jaké bude mít vybavení? Zateplený elektricky vyhřívaný kontejner s hygienickým zázemím. Pisoár, tři umyvadla, dvě sprchy a dva záchody nabízí nová buňka pro bezdomovce v lokalitě zvané Na Havaji.

V pátek jeřáb instaloval v sousedství noclehárny pro osoby bez přístřeší na Žižkově ulici v Jihlavě. 

Kontejner za 285 tisíc korun zakoupilo město Jihlava, aby zlepšilo hygienické zázemí noclehárny pro bezdomovce, kterou provozuje Středisko křesťanské pomoci Jihlava na Žižkově ulici. Sloužit by zde měl nejméně dva roky, než se postaví nová noclehárna v Čajkovského ulici. Pak najde kontejner jiné využití,"

Zakoupení vyšlo finančně výhodněji než pronájem. Na jaře jsme si podobný kontejner pronajímali za 16 tisíc korun měsíčně," informoval náměstek primátorky Jihlavy Martin Laštovička. Jeho kolega Daniel Škarka, radní města Jihlavy pro oblast sociálních věcí na místě instalace doplnil, že se v pondělí 14. prosince připojí kontejner k připraveným rozvodům sítí a kanalizace a bude připraven k využití. například jako zázemí pro sportovce u některého z hřišť. 

V noclehárně od 1. 12. každý den nocuje kolem sedmi až deseti lidí. "Maximální kapacita je 12 lůžek, ale v mrazech přichází ještě víc lidí, kteří nemají kde bydlet, a naše hygienická kapacita byla nedostatečná," uvedl David Chlupáček, ředitel Střediska křesťanské pomoci. Doplnil, že letos nabízejí na zahradě také čekárnu a ohřívárnu. "Jde o stan s podlážkou a lavicemi, kde si mohou lidé bez domova sednout, ohřát se a odpočinout si. V nejbližších dnech rozbalíme také iglú, která jsme měli poprvé k dispozici v loňské zimě," dodal David Chlupáček.


Napsal/a:  Michaela Kandráčová iJihlavsko.cz

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy).