Hrad Roštejn získal po rekonstrukci nové expozice

22.01.2021

Jihlava, Roštejn 22.1.2021

Oblíbený turistický cíl Vysočiny ukrytý v srdci zalesněné obory nedaleko Třeště, Roštejn. Hrad získal za čtyřletou realizaci projektu nové expozice a důležitou stavební obnovu.

Stavební, restaurátorské a expoziční práce na objektu hradu probíhaly od léta 2017 do podzimu 2020. 

Nové atraktivní expozice, které přibližují historii loveckého hrádku a zároveň také téma přírody, lovectví a myslivosti prostřednictvím hravé, interaktivní a edukativní expozice, zaujme rodiny s dětmi a školní výlety.

Dotace z Evropské Unie, které projekt získal v rámci programu, umožnili navíc kompletní stavební obnovu. Hrad rekonstruovali v interiérech, nádvoří a fasádě.

Finální úpravy nádvoří probíhaly na podzim 2020. Návštěvník uvidí například bylinkovou zahrádku odkazující na nejcennější dochovanou hradní výmalbu v botanickém sále nebo původní studnu, která byla nalezena během archeologického průzkumu a navrácena do původní historické podoby.

Výdaje rekonstrukce Roštejna vyšplhaly celkem za všechny stavební práce zhruba 69,5 milionu korun.  Kraj Vysočina vložil do projektu ze svého rozpočtu celkem 10,9 milionu korun.

Hrad mohou první návštěvníci navštívit po zimní pauze v dubnu, kdy znovu otevře, pokud to dovolí aktuální epidemiologická situace v ČR.


Napsal/a:  Michaela Kandráčová iJihlavsko.cz

Hrad Roštejn
Hrad Roštejn

(Zdroj: Oficiální stránky Kraje Vysočina)