Akce Čistá Vysočina. Zapojilo se do ní skoro 600 lidí

28.04.2021

Jihlava, 28.4.2021

Akce Čistá Vysočina zapojilo se do ní také 80 zaměstnanců jihlavského magistrátu a 25 různých organizací a dalších dobrovolníků ve městě. V Jihlavě tak čekají na odvoz stovky pytlů plných odpadků. 

Loňský ročník byl zrušen, ale letos se uklízelo za zpřísněných protiepidemických opatřeních. 

Dobrovolníci uklízeli v menších skupinách s rozestupy a s respirátory na obličeji. Sesbíralo se v Jihlavě ale viditelně větší množství odpadků. Převažovaly plasty a letos se u silnic objevilo také hodně pneumatik. Uklízela se především veřejná prostranství, parky, okolí chodníků a silnic, křoví a lesoparky v Jihlavě.

S úklidem pomáhali také členové HC Dukla Jihlava, hasiči SDH Bedřichov nebo např. tým jihlavské městské knihovny. Svou uklízecí četu měla i Vysoká škola polytechnická nebo například Dětský domov se školou Jihlava.

Pomáhají i ve větším počtu jihlavské školy, ty se ale kvůli pandemii nezúčastnily. Celkově se do dubnového úklidu města připojilo k osmi desítkám zaměstnanců města, učitelé a přes 500 dalších dobrovolníků a naplnili odpadem 730 velkých plastových pytlů.

Co se s odpadem děje dál?

Odpad odváží na skládku pracovníci Krajské správy a údržby silnic a pracovníci Služeb města Jihlavy.

Takto svezený odpad je registrován jako likvidace černých skládek, kterou musí město Jihlava zaplatit. Každoročně to stojí do deseti tisíc korun. V předchozích ročnících činila částka za likvidaci odpadu z Čisté Vysočiny v Jihlavě kolem 7,5 tisíce korun.  

Akce Čistá Vysočina aktivně účastní celý Kraj Vysočina od roku 2016 a přes 22 tisíc dobrovolníků, kteří v předchozích letech vždy sebrali mezi 70 a 100 tunami odpadků.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(ZDROJ: Oficiální stránky města Jihlavy).

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz