24. ročník MFDF Jihlava bude online

14.10.2020

Jihlava 14.10.2020

Slavnost autorské dokumentární tvorby, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, se přesouvá do digitálního azylu, proto letošní 24. ročník proběhne online! Festival se uskuteční ve dnech 27. 10. - 8. 11.2020.

Pro diváky se chystá plnohodnotný filmový program i výjimečné desáté inspirační fórum. Vše bude festival společně sdílet online, ve formátu, který vás překvapí. Zároveň si můžete MFDF festival vychutnat až do 8. listopadu. 

S přechodem do online prostoru se pořadatelé rozhodli ponechat cenu akreditace na občanech s minimální částkou 350 korun, částka je stejná i v rámci jarního předprodeje. Podpoříte filmaře, jejichž filmy uvidíte a z každé částky akreditace letos pořadatelé věnují 60% filmařům. 

Aktuální téma koronaviru se promítne do letošního programu nejen online formátem , ale i prvními filmy. které se mu věnují. Ji.hlava uvede například nový snímek čínského umělce Aj Wej-weje CoroNation, který zachycuje izolaci Wu-chanu na začátku letošního roku.

Lyričtější zážitek slibuje světová premiéra pásma rumunských filmů Cesta kolem domova za 60 dní, které vznikly letos na jaře. Reflektují izolaci vynucenou pandemií a ukazují, jak je možné vyrovnat se s krizí. 

V neposlední řadě snímek, který se věnuje také problematice koronaviru, je španělský Mezivládí režisérské dvojice Fernando Gómez-Luna a César Souto Vilanova. V hlavní roli v něm hrají "filmové dopisy", které si posílají dva přátelé: jeden ve Španělsku, druhý ve Spojených státech amerických. Jejich země byly pandemií zasaženy snad vůbec nejsilněji. Uzavřená města, izolace. zmražený sociální i kulturní život. Přátelé se ale rozhodli nerezignovat přežít krizi aktivně. Nenechte si ujít  letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů online.


Napsal/a: Michaela Kandráčová, redakce iJihlavsko.cz