Jihlavská radnice bude svítit státními barvami

03.09.2021

Jihlava, 3.9.2021

V pátek 3. září večer se radnice rozzáří bílou, modrou a červenou barvou. 

Fasáda radnice na Masarykově náměstí v Jihlavě se v pátek 3. září večer rozzáří bílou, modrou a červenou barvou, tedy trojicí státních barev. Město se tak připojí k oslavám Československé obce legionářské, která si v letošním roce připomíná významné jubileum. Slaví sto let od svého založení. "Je nám ctí být alespoň touto formou součástí oslav tak významné organizace. A to nejen pro její minulost, ale i současnost, kdy pomáhá válečným veteránům a svým členům v sociální a zdravotní oblasti," uvedla jihlavská primátorka Karolína Koubová.

Jihlava se připojí k oslavám Československé obce legionářské, která si připomíná 100. výročí svého založení.

Na budovu radnice se budou 3. září promítat bílá, červená a modrá barva zhruba tři hodiny. Od setmění ve 20 hodin zhruba do 23.hodiny. Nasvícení navíc už nebude bránit lešení, které z budovy po pěti měsících zmizelo.

Prvorepubliková Československá obec legionářská (ČsOL) patřila ke státotvorným organizacím, zastávající ideály demokracie a humanismu a v meziválečném Československu se stala se svými takřka 50 000 členy největší veteránskou organizací. "Věříme, že tato akce pomůže zvýšit povědomí o československých legionářích a jejich činech, které vedly ke vzniku samostatného Československa a jejichž odkaz se stal jedním z pilířů bojových tradic Ozbrojených sil České republiky," vysvětlil význam akce předseda ČsOL Pavel Budinský.

ČsOL sdružuje 4000 členů

Po okupaci vlasti v roce 1939 byla ČsOL nacisty násilně zrušena a velká část členů se zapojila do protinacistického odboje. Po roce 1945 obnovila svou činnost, ale po nástupu komunistického režimu byla opět protiprávně zrušena a působila pouze v exilu. Teprve po pádu totality byla v již svobodném státu opět obnovena a v roce 2003 přijala do svých řad tzv. novodobé válečné veterány, účastníky zahraničních operaci AČR.

V současnosti ČsOL sdružuje téměř 4 000 válečných veteránů, jejich rodinných příslušníků, potomků legionářů a svých sympatizantů. Postupně se ČsOL stala ekonomicky silnou organizaci, jež účelně a cílevědomě realizuje své dlouhodobé projekty s celorepublikovým dosahem. 

Radnice Jihlava
Radnice Jihlava

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy.)

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz