Jihlava je bezpečné město, ale policisté řešili přes tři tisíce oznámení kvůli Covidu

09.12.2020

Jihlava 9.12.2020

Letos se opět snížila kriminalita i trestná činnost. Jihlava je klidné a bezpečné město Městská policie Jihlava a Policie České republiky o tom informovali primátorku města Jihlavy v rámci jednání Bezpečnostní rady.

Víc však jezdí opilců za volantem a kvůli změnám v trestním zákoníku obecně přibylo přestupků. Kvůli Covidu řešili strážníci v Jihlavě tři tisíce oznámení. "Naši strážníci a vůbec všichni členové Integrovaného záchranného systému měli letos opravdu výjimečný rok plný nečekaných momentů. Všem velice děkuji, že to tak zvládli. Jihlava je bezpečným městem zejména díky jejich práci a proto jsem jim vděčná i za to, že můžu jít večer po tmě z práce s klidným srdcem a nebát se," doplnila primátorka města Karolína Koubová.

Tématem Bezpečnostní rady bylo jednání zejména zhodnocení letošního roku z hlediska pracovní činnosti všech zúčastněných. Dále se řešila například průjezdnost Jihlavy vozidel Integrovaného záchranného systému, změny v letošním pracovním nasazení, které se týkaly nemoci Covid-19, nebo pracovní plán na příští rok.

Strážníci městské policie v letošním roce řešili přes 16 tisíc událostí, z toho se skoro tři tisíce týkaly porušování vládních opatření souvisejících s pandemií koronaviru, které byly v 911 případech potvrzeny. 

Ředitel územního odboru krajského ředitelství policie kraje Vysočina Aleš Indra Bezpečnostní radě oznámil, že policisté evidují v letošním roce mírný pokles trestné činnosti, ke stejnému období však narostl počet přestupků.

"Tento rostoucí trend v počtu přestupků lze přičíst zejména novelizaci trestního zákoníku, v rámci které došlo k posunutí hranice způsobené škody u trestného činu z dosavadních pěti tisíc na deset tisíc korun. Významným faktorem je však i jiná okolnost, a to nárůst přestupků spáchaných pod vlivem alkoholu za volantem," doplnil Aleš Indra s tím, že pod vlivem alkoholu nebo návykové látky nad hranici trestného činu letos řídilo 60 řidičů.

Pokles byl v Jihlavě zaznamenán také u násilných trestných činů, kterých se za letošní rok událo 144. 

"V hodnoceném období tedy došlo k poklesu trestné činnosti a v souvislosti s tím lze konstatovat, že Jihlava je bezpečným městem," dodal na závěr Aleš Indra. 

(Zdroj: oficiální stránky města Jihlavy).


Napsal/a:  Michaela Kandráčová, redakce iJihlavsko.cz