en-Táta na mateřské ano nebo ne?

06/10/2020

Táta na mateřské ano nebo ne?

Jihlava 06.10.2020

Táta na mateřské je stále tabu nebo máte s tím jiné zkušenosti? Co si o tom myslíte?

Stále v okolí slýchám, ať už od kamarádek, nebo od cizích maminek, že ten "jejich" manžel by to buď nezvládl, nebo nedal, anebo až hystericky " přeci jsem si děti nepořídila na to abych s nimi nabyla" .... a další věty, otázky od maminek, které jsou na planý úvazek s dětmi doma. Je to pořád takové to "scifi", když vidíte tatínka přijít vyzvednout své dítko do školky, nebo na hřišti, nebo v zábavném parku, zatímco maminka tráví hodiny v práci? 

Jak to tedy s tatínky vlastně je? 

Nejdříve si zcela jasně a otevřeně řekněme, že mateřská/rodičovská není žádná pohodička a už vůbec ne DOVOLENÁ, která nekončí ani v noci. Přesná statistika kolik je u nás otců na tzv. rodičovské dovolené neexistuje. Známe pouze čísla, kolik mužů dostává rodičovský příspěvek, což nemusí nutně znamenat, že jsou doma s dětmi. Ono je vůbec zajímavé, že na sociální podporu během rodičovské dovolené mají v České republice muži oficiálně nárok až od roku 2001. Do té doby jako by pro stát v roli rodičů neexistovali. Na druhou stranu od té doby počet mužů-příjemců této dávky výrazně nenarostl, stále se potácí kolem 1,5 %, což lze označit za statistickou chybu. Přitom se po světě z různých zkušeností, výzkumů a statistik ví, že když se partneři na rodičovské vystřídají, svědčí to dětem, oběma partnerům, jejich partnerskému soužití a ve výsledném součtu celé společnosti. Takže jde o hodně prospěšných věcí, o chybu ani v nejmenším. 

Z různých seminářů víme, že muži, kteří byli na rodičovské dovolené, jsou spokojenější, nejsou v takovém napětí mezi rodinou a prací. Vztahy v rodině jsou kvalitnější, popisuje jeden z účastníků semináře, nemůže si svoji zkušenost vynachválit. "Bylo to náročné na koordinaci času, na jednu stranu jsem pečoval, na druhou stranu jsem se musel starat i o zajímavý program, dceři byly v té době už tři roky. Nicméně jsem si ten čas náramně užil a byla to příjemná přestávka v kariéře," popisuje Lukáš svoji vlastní zkušenost...

Je v dnešní době se mění úplně vše, tak proč ne výchova dětí? 

Jak to vidíte vy? Je muž na rodičovské dovolené tabu?...


Napsal/a: redakce iJihlavsko.cz

Magazín