en-Silničáři jsou na zimu připraveni

05/11/2020

Jihlava 5.11.2020

1. listopadu podle zákona začala zimní sezona a Krajská správa a údržba silnic Vysočiny hlásí, že jsou na zimu připraveni. 

Během měsíce září se předzásobili posypovým materiálem a provedli také nezbytnou údržbu a zimní přestavby komunální techniky. "Na konci září jsme měli ve skladech okolo 20 tisíc tun soli a více než 55 tisíc tun inertního materiálu," popisuje ředitel KSUSV Radovan Necid a doplňuje, že inertní materiál budou podle potřeby nakupovat i v průběhu zimy podle aktuální spotřeby. Krajští silničáři mají na Vysočině v zimě na starosti údržbu téměř 5 000 kilometrů komunikací.

134 sypačů pravidelně vyjíždí na silnice I.,II.,III., třídy s nástavbou a dalších více než 140 kusů různé techniky, např.: nakladače, radličky, a sněhové frézy. K obnově veškeré techniky na krajské správě a údržbě silnic dochází pravidelně podle technického stavu, na letošní zimu mají silničáři v rozpočtu přibližně 200 milionů korun. Dodává Necid.

V Kraji Vysočina se nachází také 275 km silnic, které jsou v zimě neudržované. Řidiči je poznají podle umístěné dopravní značky. "Pokud tam přesto někdo zajede a zapadne, musí si zprovoznění auta zajistit vlastní silami a prostředky. Naše technika nemůže uvízlá auta vyprošťovat," upozorňuje řidiče ředitel Radovan Necid.

Opatření proti Covid-19. Krajská správa a údržba silnic Vysočiny přijala pro nadcházející zimu také několik preventivních opatření proti zavlečení a šíření koronaviru. Vedle přísných hygienických nařízení mají připravený scénář při střídání směn tak, aby nedošlo k setkávání jednotlivých skupin pracovníků. 

V zimě se krajští silničáři starají o 425km silnic I. třídy a o 4552 km II. a III. třídy. 1568 km ošetřují chemicky, 2885 km ošetřují interně a 247 km pluhováním.

Loňská zima byla považována za nejmírnější za poslední roky, náklady se však vyšplhaly 166 milionů korun.

(Zdroj: Oficiální stránky Kraje Vysočina.)


Napsall/a:  Michaela Kandráčová  iJihlavsko.cz