en-Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců

05/12/2020

Jihlava, Kraj Vysočina 1.12.2020

Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců. Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina v Jihlavě poprvé vyjíždí speciální tým záchranářů v březnu 2020.

Záchranná služba vyjíždí 6. března 2020 ze základny v Jihlavě vyčleněný tým k odběrům vzorků pro testování na koronavirus. Za téměř devět měsíců fungování najezdila mobilní odběrová skupina přes čtyřicet tisíc kilometrů a provedla výtěr z nosohltanu, na přítomnost viru SARS-CoV-2 v těle, u více než 2 500 osob.

Při jarní vlně nemoci Covid-19 bylo nutné vyčlenit sanitní vůz, sestavit odběrové týmy, zajistit ochranné prostředky a zkoordinovat součinnost zdravotnického operačního střediska s pracovníky Krajské hygienické stanice v Jihlavě.

Zatímco během prvních měsíců fungování byla v provozu každý den, aktuálně vyjíždí ze základny v Jihlavě třikrát týdně - v pondělí, ve středu a v pátek, vždy na pokyn epidemiologů, kteří určují, koho a kde bude tímto způsobem testovat. Za den jsou schopni provést odběr zhruba u dvaceti až pětadvaceti osob. Uvedl Petr Janáček - tiskový mluvčí: Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina.


Napsal/a:  Michaela Kandráčová iJihlavsko.cz