en-Jak to lidé řeší s nákupy v karanténě

27/10/2020

Jihlava 24.10.2020

Změnila se doba nakupování? Jak to lidé řeší v karanténě nebo v izolaci s běžnými nákupy? Jak to řešíte vy, když se ocitnete ze dne na den zavření doma? Spoléhají lidé v karanténě na donášku před dveře? Zjišťovali jsme na Jihlavsku a okolí.

Lidé v domácí karanténě se musí spolehnout na své vlastní zásoby jídla, případně na někoho, kdo jim nákup donese. Ale co když nikoho nemáte, kdo by vám potřebné věci nakoupil a ještě k tomu donesl? Zjistili jsme , že v takovou chvíli je potřeba a usnadní vám život donáškové služby.

Kurýři, kteří jídlo donesou až na práh. Výhodou v takové situaci je, že platíte předem a s donáškovou službou tak nepřijdete vůbec do kontaktu. Po telefonu s kurýrem domluvíte místo, kam mají složit nákup a tak bezkontaktní prodej je bezpečný jak pro zaměstnance služby, tak i pro klienty.

Na Jihlavsku funguje několik takových služeb. Pokud chcete rozvézt jídlo po Jihlavě většinou to nebývá problém, ale problém nastává ve chvíli pokud bydlíte dál mimo Jihlavu. Buď rozvoz nefunguje vůbec, nebo je problém s placením předem, nebo ani nefunguje mobilní platební technika, anebo Vám sice zboží přivezou, ale za velkou přirážku za dopravu.

Ptali jsme se i velkého obchodního řetězce, který působí v Jihlavě již několik let. Kristýna Novotná ze společnosti Lidl Česká republika nám napsala " Rozvoz zboží do místa zákazníka aktuálně neposkytujeme. Společnost Lidl Česká republika v.o.s. nabízí zákazníkům přímý nákup výrobků na našich prodejnách." 

Proto jsme na Jihlavsku pátrali dál, která z firem rozváží zboží i mimo Jihlavu a pouze Košík.cz vám nákup přiveze před práh a bez zbytečných poplatků za dopravu. Běžný nákup kolem 900-, korun vám přivezou zcela zdarma. Ale nečekejte že zboží budete mít doma do druhého dne, počítejte tak tři dny od objednávky, ale můžete vše bezkontaktně zaplatit platbou platební kartou on-line. 

Žádný kontakt a dezinfekce. Kurýři z bezpečnostních důvodů provádí všechny předávky bez kontaktu se zákazníkem. Zaměstnanci zároveň u sebe mají dezinfekční gel, který používají před a po každé donášce. Na konci každé pracovní směny jsou pak všechna vozidla vydezinfikována.

Podle naší ankety na sociálních sítích jsme zaznamenali že větší počet lidí využívá také své známé, další příslušníky v rodině, kteří nejsou jako oni v karanténě k donášce zboží. Denisa z Jihlavy "Dnes mi hodila nákup mamka za dveře. Naštěstí máme zásoby, tak nám bude nosit jednou za 3 dny rohlíky pro děti, doufám, že nebudeme doma měsíc," napsala. Jiným starším lidem v karanténě nosí nákup a potřebné věci zase jejich děti nebo dobrovolníci, kteří chtějí pomáhat.


Napsal/a:  Michaela Kandráčová iJihlavsko.cz