en-Češi více čtou

08/10/2020

Jihlava 08.10.2020

Během pandemie Češi začali více číst. Avšak likvidační by bylo nyní pro knihkupce i nakladatele, pokud by se před Vánoci a v nebližší době zcela zavřely obchody. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Lidé nemohou chodit na koncerty do kina, hospody jsou také omezeny, to vše prospívá tomu, že lidé více čtou. Výpadek trhu z jara se podle knihkupců dohnat nepodaří. "Jaro jsme ustáli, dostáli jsme svým závazkům a nemuseli jsme propouštět. Ale ztráta byla poměrně výrazná. Museli jsme omezit investice, marketing, propagaci a podobné věci," sdělil Fuchs, obchodní ředitel distribuční společnosti Kosmas. "Pokud by však přišlo před Vánoci doporučení nevycházet do ulic, tak bude propad tržeb asi výrazný. Pokud by se před Vánoci nebo v nejbližší době prodejny zcela zavřely, to už by bylo likvidační," dodal. 

Jedinou záchranou knihkupců jsou internetové obchody, které jim pomáhají. "Začátek léta byl skvělý, ale v srpnu byl znát pokles proti tradičním tržbám tak na 75 procent. Letos naštěstí vyšlo extrémní množství zajímavých českých titulů, například Šikmý kostel od Karin Lednické, který se dnes stal vítězem druhého ročníku čtenářské ankety Kniha roku.

Antikvariáty zaznamenaly zvýšený zájem. Zvýšený zájem o prodej na síti zaregistrovaly i antikvariáty. Největší prodejce použitých knih Knihobot hlásí rekordní obraty. Jen za poslední týden zákazníci na jejich e-shopu koupili knihy za více než 434.000 korun a týdenní obrat společnosti narostl téměř o 20 procent. Knihobot vznikl v roce 2019 jako alternativa k prodejním serverům s použitými knihami i k tradičním knihkupectvím a během dvou let fungování se jedničkou na českém trhu s použitými knihami. Holešovická firma pomáhá vracet knihy zpátky do oběhu formou uživatelsky komfortního prodeje i výkupu knih z druhé ruky a k novým majitelům dostala přes 170.000 titulů.

Z poslední zprávy o českém knižním trhu, kterou vydal Svaz českých knihkupců a nakladatelů, vyplývá, že Češi v roce 2018 utratili za knihy 8,3 miliardy korun včetně DPH, tedy o 250 milionů korun meziročně více.

Jaká je vaše oblíbená kniha, kterou čtete během nouzového stavu?


Napsal/a: redakce ijihlavsko.cz