en-24. ročník MFDF Jihlava bude online

21/11/2020

Jihlava 14.10.2020

Slavnost autorské dokumentární tvorby, Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, se přesouvá do digitálního azylu, proto letošní 24. ročník proběhne online! Festival se uskuteční ve dnech 27. 10. - 8. 11.2020.

Pro diváky se chystá plnohodnotný filmový program i výjimečné desáté inspirační fórum. Vše bude festival společně sdílet online, ve formátu, který vás překvapí. Zároveň si můžete MFDF festival vychutnat až do 8. listopadu. 

S přechodem do online prostoru se pořadatelé rozhodli ponechat cenu akreditace na občanech s minimální částkou 350 korun, částka je stejná i v rámci jarního předprodeje. Podpoříte filmaře, jejichž filmy uvidíte a z každé částky akreditace letos pořadatelé věnují 60% filmařům. 

Aktuální téma koronaviru se promítne do letošního programu nejen online formátem , ale i prvními filmy. které se mu věnují. Ji.hlava uvede například nový snímek čínského umělce Aj Wej-weje CoroNation, který zachycuje izolaci Wu-chanu na začátku letošního roku.

Lyričtější zážitek slibuje světová premiéra pásma rumunských filmů Cesta kolem domova za 60 dní, které vznikly letos na jaře. Reflektují izolaci vynucenou pandemií a ukazují, jak je možné vyrovnat se s krizí. 

V neposlední řadě snímek, který se věnuje také problematice koronaviru, je španělský Mezivládí režisérské dvojice Fernando Gómez-Luna a César Souto Vilanova. V hlavní roli v něm hrají "filmové dopisy", které si posílají dva přátelé: jeden ve Španělsku, druhý ve Spojených státech amerických. Jejich země byly pandemií zasaženy snad vůbec nejsilněji. Uzavřená města, izolace. zmražený sociální i kulturní život. Přátelé se ale rozhodli nerezignovat přežít krizi aktivně. Nenechte si ujít  letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů online.


Napsal/a: Michaela Kandráčová, redakce ijihlavsko.cz