Další úspěch: řešení problémů s Kronospanem si připisuje Jihlava

20.02.2021

Jihlava 20.2.2021

Kraj Vysočina v plném rozsahu vyhověl námitkám města. 10. února 2021 jeho rozhodnutí nabylo právní moci. 

Jihlava uspěla s odvoláním proti vydanému povolení. 

 Firma Kronospan CR, spol. s r.o. na přelomu roku požádala o už pátou změnu dokumentu Integrované prevence a omezování znečištění (z angl. Integrated Pollution Prevention and Control - dále jen IPPC).

"S ohledem na špatné zkušenosti s čerpáním povrchové vody společností Kronospan a to i v době, kdy nebylo toto čerpání povoleno, jsme se důkladně zabývali tímto povolením vydávaným krajským úřadem," uvedl náměstek primátorky pro životní prostředí Vít Zeman.  Podle Víta Zemana si město nechalo zpracovat posudky na množství požadované podzemní vody i způsob ochrany celkového množství odebírané vody. Externí firma předložila výstupy, které město předalo na krajský úřad formou odvolání proti vydané změně IPPC.

"10. února nabylo právní moci rozhodnutí, kdy krajský úřad v plném rozsahu vyhověl našim námitkám. Je to další krok k ochraně města Jihlavy před neuváženým drancováním surovinových zdrojů jednou firmou," uvedl Zeman a dodal: "Popravdě si myslím, že by takto důsledně měl postupovat v prvé řadě především orgán ochrany životního prostředí na krajském úřadě." Kdyby byl Kraj Vysočina důslednější, nemuselo by podle jeho slov město Jihlava zbytečně utrácet peníze za vlastní studie k něčemu, co má řešit krajský úřad. "Intenzivně teď jednáme o přílišné benevolenci kraje vůči Kronospanu a věřím, že postup úřady společně sjednotí," myslí si náměstek jihlavské primátorky Vít Zeman. 


Napsal/a:  Michaela Kandráčová iJihlavsko.cz

Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: oficiální stránky města Jihlavy).