Ciferník se vrátil na radnici

21.06.2021

Jihlava, 21.6.2021

Vrátil se v původní podobě z konce 18. století.

 "Staronová" podoba hodin na věži jihlavské radnice, která kopíruje podobu konce 18. století. 

Čtvercový podklad černé barvy se zlatými ornamenty, které rámují kruh ciferníku, pozlacené číslice i rafičky.

"Hodiny se změnily pravděpodobně na začátku 90. let minulého století, a to kvůli čitelnosti. Nový kruhový ciferník z devadesátek však degradoval architektonickou hodnotu této stavby. Jsem rád, že se tato dobrá věc podařila a jihlavské radniční hodiny zase mají svojí původní podobu," uvedl zastupitel města Jaroslav Huňáček ze společnosti Fortis. Společnost Fortis vypracovala pro opravu střechy projektovou dokumentaci a podílela se i na dalších opravách budovy radnice, včetně velké rekonstrukce v roce 2004.

Hodiny začaly ve své "staronové" podobě tikat v pátek 18. června kolem poledne. Popohání je radiový stroj, který díky vzdálenému signálu zaručuje vždy přesný čas. Moderní technologie je však schovaná za pohledem do historie. Renovaci hodin se věnovala specializovaná společnost L. Hainz, která se stará například také o Staroměstský orloj.

Hodiny a radniční věž se začaly opravovat na konci dubna, a to v rámci opravy střechy jihlavské radnice, která potrvá až do příštího roku. 

Oprava celé střechy proběhne v několika etapách, nejprve se v letošním roce stavebníci zaměří na výměnu krytiny v přední části směrem do Masarykova náměstí, v příštím roce se opraví zadní část směřující do dvorního traktu. 

Kolik bude stát oprava?

Bude stát přibližně tři miliony korun a bude podpořena dotací z programu regenerace městských památkových rezervací ministerstva kultury. 

(Zdroj: Oficiální stránky města Jihlavy.)

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz