8.5.1945 - 76 let od osvobození Československa

10.05.2021

Jihlava, kraj Vysočina, 10.5.2021

8. května uplynulo 76 let od podepsání protokolu úplné bezpodmínečné kapitulace Německa, což znamenalo faktické ukončení 2. světové války v Evropě. Na jedné straně vzpomínáme na definitivní ukončení šesti dlouhých let okupace, na straně druhé si bolestivě připomínáme jeden z nejkrvavějších konfliktů v dějinách lidstva, který si vyžádal 60 milionů lidských obětí. Právě díky důslednému připomínání hrdinských akcí, ke kterým došlo i mimo Prahu, nezmizí vzpomínky na hrdiny, kteří položili své životy na frontách 2. světové války, z paměti. Stále mezi námi žijí hrdí příbuzní a potomci válečných hrdinů, možná se těžce vyrovnávají se skutečnosti, že mladá generace považuje druhou světovou válku za již příliš vzdálenou minulost a její fatální poselství ji už oslovuje mnohem méně. 

Z citace: 

Rád bych v souvislosti s oslavami osvobození Československa připomněl i některé regionální události roku 1945. 7. května 1945, den před tolik očekávaným koncem války, bylo na vězeňském dvoře v Třešti německým komandem zastřeleno 33 tešťských občanů. Bez soudu, bez viny, bez možnosti odporu avšak ve velice vypjaté atmosféře. Tragicky se do historie zapsal i konec války ve Velkém Meziříčí, kde jednotky wehrmachtu vedly výslechy a následně popravily šedesátku civilistů. 177 lidí nepřežilo výbuch několika stovek leteckých pum v Hrotovicích a Dalešicích. Obrovská tragédie konce války se odehrála i v Leskovicích na Pelhřimovsku, kde ne ze zcela jasných důvodů ustupující nacisté vypálili desítky domů.

Každý den, o který byla válka kratší, ušetřil tisíce životů a přinášel obrovskou naději na svobodu. Přál bych si, aby bylo zřejmé, co oběti války spojovalo - víra ve svobodu a v normální budoucnost. Díky patří všem, kteří se zasloužili o svobodu naší země.

Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina.


Také představitelé Jihlavy poděkovali hrdinům, kteří vybojovali naší svobodu. Primátorka Jihlavy Karolína Koubová se svým náměstkem Petrem Ryškou a radním Jaroslavem Vymazalem, předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil a generální konzul Ruské federace Aleksandr Aleksandrovich Kalachev se poklonili obětem druhé světové války na Ústředním hřbitově v Jihlavě.

Akce se konala v mnohem menším rozsahu než v předchozích letech ve skromné verzi spojené pouze s položením květin.

Z projevu primátorky Jihlavy:

"Já jsem velmi ráda za tuto tradici, myslím si, že si připomínáme hrdiny, kteří za nás bojovali. Bojovali za naší svobodu nejenom během války, ale i v těch dnech poválečných. Dnes půjdeme i k hrobům statečných mužů, kteří ještě při osvobození bohužel padli. Dnes děkujeme jednak Rudé armádě za osvobození, děkujeme všem, kteří se během 2. světové války zasadili o to, abychom dnes žili v míru. Takže se sluší poděkovat i těm, kteří se spojili po druhé světové válce a spojili celou Evropu tak, abychom válku už nezažívali. Myslím, že je velmi důležité, že od té doby válka nebyla a je důležité na tomto místě právě Evropě poděkovat za toto úsilí. Děkujeme moc."

Karolína Koubová, primátorka Jihlavy


Druhá světová válka byl globální vojenský konflikt v letech 1939-1945, jehož se zúčastnila většina států světa. Tento konflikt se stal s více než 62 miliony obětí na životech dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva.

Primátorka města Jihlavy
Primátorka města Jihlavy
Ilustrační foto
Ilustrační foto

(Zdroj: Wikipedia, oficiální stránka Jihlavy a kraje Vysočiny).

Napsal/a: M.K. iJihlavsko.cz